کابل وایر شمع سیلیکونی

کابل وایر شمع سیلیکونی

کابل وایرشمع سیلیکونی

در این بخش از سایت  ما درباره‌ی وایر شمع (کابل وایر شمع سیلیکونی) برای شما کاربران عزیز توضیحتاتی مختصر بیان میکنیم و شما را با ساختار کلی و اجزاء تشکیل دهنده وایر شمع خودرو و همچنین کابل وایر شمع آشنا میسازیم.

وایر شمع تقویتی چیست؟

اگر بخواهیم وظیفه‌ی وایرشمع خودرو را به طور ساده بیان کنیم انتقال برق خروجی از سیستم جرقه زنی به شمع ها میباشد؛ در یکسری از خودروها برق رسانی از کویل و در یک سری دیگر خودروها وظیفه و سیستم برق رسانی از دلکو به شمع ها انجام می شود.

انجام صحیح احتراق و سوخت در موتور خودرو به عوامل زیادی بستگی دارد که با کیفیت و مطلوب انجام پذیرد. یکی از عوامل احتراق صحیح و بدون نقص که موتور خودرو بر عهده دارد، انجام احتراق با مکش هوا ،متراکم کردن و ترکیب کردن سوخت با هوا می باشد.

ولی قسمت عمده سوخت صحیح در موتور خودرو بر عهده جریان برقی می‌باشد که با ایجاد جرقه و در نهایت احتراق در داخل موتور خودرو شکل می‌گیرد.

قابل ذکر است که برق مورد نیاز خودرو به وسیله دینام خودرو ایجاد شده ولی چون این برق تولید شده ولتاژ پایینی دارد( 12ولت) پاسخگویی برای سوخت و احتراق داخل موتور خودرو نیست و توانایی روشن نمودن موتور خودرو را ندارد.

لذا خودرو سازان و طراحان خودرو وسیله ای را به نام کویل یا دلکو ساخته اند تا ولتاژ برق تولید شده توسط دینام را بالا برده و به اندازه استاندارد برسانند.

کویل یا دلکو سیم پیچ های القایی است که این وظیفه مهم را در موتور خودرو به عهده دارد؛ این جریان تولید شده با ولتاژ بالا پس از ایجاد شدن به شمع ها منتقل شده و در این برهه شمع ها جرقه زنی نموده و احتراق در موتور را پدید می آورند.

وایر شمع این جریان را از دلکو به شمع می رساند. همانگونه که میدانید تمامی قطعات خودرو وظایف خاص خود را انجام می نمایند. یک وایر شمع سالم و استاندارد هم جریان برق را سریعاً و با کمترین اتلاف انرژی به شمع می رساند تا شمع هم وظیفه خاص خود را انجام دهد.

وایر شمع یک قطعه مصرفی در خودرو می باشد. توصیه می شود بعد از طی مسافت 60 تا 100 هزار کیلومتر که باعث افت موثر کیفیت وایر می شود، تعویض گردد. معیار هایی مانند جنس وایر، میزان مقاومت آن ( اهم بر متر)، میزان ولتاژ قابل تحمل وایر و استاندارد های لازم، بر عمر مفید وایر تاثیر گذار هستند.

جنس کابل وایر شمع سیلیکونی:

جنس وایر شمع ها از سیلیکون بوده که در برابر گرما و حرارت بالای موتور خودرو و همچنین در برابر از نمک روغن، روغن ترمز، مواد شوینده، آب باتری، روغن موتور و … مقاومت بالایی از خود نشان می‌دهد.

محل قرار گیری دقیق وایر شمع:

وایر شمع چیست؟
کابل وایر شمع سیلیکونی

وایر ها از یک طرف به کوئل یا دلکو متصل شده و از طرف دیگر هم به شمع های خودرو وصل می گردد. از آنجایی که این قسمت در معرض رطوبت قرار دارد لذا عایق بندی آن به وسیله کیفیت بالای کلاهک های سیلیکونیز شکل گرفته تا از ورود رطوبت و آب به محل اتصال جلوگیری شود.

زیرا رطوبت و آب بر عملکرد صحیح وایر تاثیر منفی داشته و سوخت و احتراق را با مشکل روبرو می کند. از طرفی باعث سولفاته کردن ترمینال ها می شود و
به منظور جلوگیری از جریان مغناطیسی و مختل نشدن فرایند سوخت، لایه های محافظتی بر روی سیم ها تنیده شده که از کیفیت بالایی باید برخوردارند.

وایر ها (کابل وایر شمع سیلیکونی) به سه قسمت دسته بندی می شوند و در بازار به سه مدل توزیع می شود.

۱- وایرهای ابریشمی

۲- وایر های سیمی

۳- وایر های ترکیبی.

بخش ها و قسمت های تشکیل دهنده وایرشمع خودرو

وایر شمع از قسمتهای مختلف و تشکیل شده که عبارتند از:

۱- کاهنده پارازیت:

اولین و داخلی ترین قسمت کابل را کاهنده پارازیت تشکیل می دهد، وظیفه این قسمت کاهش پارازیت و نویز و نوسانات جریان برق می باشد.

۲- رسانا:

این قسمت که پوشش دهنده کاهنده پارازیت است دومین لایه کابل بوده همانگونه که از اسمش پیداست رسانا است و جریان برق را به خوبی منتقل می نماید. این رسانا از جنس نیکل و کروم با ضخامت 0.007 و 0.008 می باشد.

۳- عایق سیلیکونی :

سومین لایه که عایق نام دارد از جنس سیلیکون بوده و پوشش دهنده رسانا است. وظیفه این قسمت هم کاهش پارازیت و نویز ها بوده و سیم رسانا را عایق بندی می نماید. عایق از اتلاف انرژی برق جلوگیری نموده و از وایر در برابر دمای بالای موتور محافظت می کند و از آسیب دیدن مغزی آن جلوگیری می نماید.

۴- بافت تقویت‌کننده:

چهارمین لایه کابل را بافت تقویت دهنده تشکیل می دهد، این لایه که پوشاننده و دربرگیرنده عایق است. استحکام و دوام کابل را بالا می برد. این لایه همانند عایق، مقاوم در برابر دمای بالای موتور بوده و گرمای بالای موتور باعث خرابی و اختلال در عمل کرد آن نمی شود و از لایه های درونی هم محافظت می نماید.

۵- دومین روکش سیلیکون:

آخرین و خارجی ترین لایه کابل روکش سیلیکونی می باشد که شکل اصلی کابل را تشکیل می‌دهد. این لایه محافظ بوده و اجزای داخلی را به صورت منسجم و محکم در خود نگه می دارد.

سیلیکون مانند لایه های دیگر مقاوم در برابر گرما بوده و حرارت بالای داخل موتور باعث سوخت و از بین رفتن آن نمی شود. نوع مرغوب و باکیفیت سیلیکون از شکستگی و مستهلک شدن سریع وایر شمع جلوگیری می نماید.

جنس و فرمولی که در کابل های گروه تولیدی قَدر قَطعه (با برند G&G) استفاده شده، باعث افزایش چشم گیر کیفیت آن شده و این مجوز را می دهد که تولید کننده بتواند کابلی با جریان و ولتاژ بالاتری تولید کند و نیاز بازار را با این ویژگی منحصر به فرد پاسخگو باشد.

کابل وایر شمع
کابل وایر شمع

نشانه های خرابی وایر شمع خودرو:

خرابی وایر سبب تک کار کردن موتور خودرو شده همچنین باعث افزایش مصرف سوخت می گردد. تک کار کردن موتور خودرو می‌تواند به صورت لرزش موتور ،ریپ ، خود را نشان دهد.

خرابی وایر ها که باعث افزایش مصرف سوخت و انرژی شده سبب آلایندگی هم می گردند و حتی باعث خرابی و خسارت وارد کردن به سر شمع ها نیز می‌شود.

جنس مرغوب و کیفیت بالا تر این قطعه باعث بیشتر و بهتر کار کردن آن می شود و طول عمر بیشتری خواهد داشت؛ البته این قطعه هم دارای طول عمر خاصی بوده و تعمیرکاران بر اساس مقدار کیلومتر طی شده اقدام به تعویض و جایگزینی قطعه می نمایند پس طول عمر در تمامی وایر ها یکی نبوده و کارکرد و طول عمر وایر ها با توجه به جنس آن متغیر می باشد.

 

در این مقاله سعی بر آن شد تا شما با وایر شمع خودرو آشنا شوید و به سوال کابل وایرشمع سیلیکونی پاسخ داده شد.


مطالب مرتبط :

اجزای تشکیل دهنده و انواع وایر شمع

کابل وایر شمع ۷/۵ میل

محمد حسین وزوانیان

همه پست های نویسنده

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی هستند.