وایر شمع تقویتی چیست؟

وایر شمع تقویتی چیست؟

وایر شمع تقویتی چیست؟

در این بخش از سایت به مزیت ها و معایب وایر شمع تقویتی و به موضوع مهم این که وایر شمع تقویتی چیست؟ میپردازیم.

وایر شمع فابریکی G&G

وایر شمع فابریکی G&G از جمله ی بهترین وایر شمع های موجود در بازار است و دارای کیفیتی بالا میان هم رده های خود است؛ در اجزای تشکیل دهنده وایر شمع های فرمول خاصی استفاده شده که مخصوص گروه تولیدی قَدر قَطعه (با برند G&G) بوده و هیچ کس توانایی عملی کردن این فرمول را ندارد.

در این بخش به معرفی کلی اجزای تشکیل دهنده کابل وایر شمع فابریکی G&Gمی پردازیم:

۱- هسته ای از جنس پشم شیشه، این هسته، پایه و نگهدارنده است.

۲- لایه بوبین پیچ نیکل و کروم، طبق استاندارد های جهانی و استاندارد های خودرو ساز، این لایه باید به ضخامت 0.007 تا 0.008 میلیمتر باشد که در کابل وایر شمع G&G این نکته به خوبی رعایت شده و ضخامت این سیم در کابل های ما 0.007 میلیمتر می باشد؛ این رشته سیم نازک وظیفه انتقال برق را انجام میدهد.

بوبین پیچ بودن این رشته سیم به این دلیل است که در کابل مقاومت ایجاد کند و متناوب کننده جریان برق می باشد؛ برق خروجی از دلکو یا کوئل نامتناوب بوده و اگر به همان صورت به سرشمع ها منتقل شود.

این امر باعث اختلال در عملکرد آنها می شود؛ میزان مقاومت استاندارد کابل وایر شمع بین 4 تا 7 اهم است، این مقدار متغیر بوده و در اکثر وایر شمع ها سیر صعودی دارد. این افزایش مقاومت کابل وایر شمع باعث افزایش سوخت ماشین و برق رسانی ناقص به سر شمع ها می شود.

مقاومت کابل های وایر شمع G&G به صورت ثابت و مطابق با استاندارد های خودروساز 5.6 اهم می باشد و این عدد مادام العمر ثابت بوده و به هیچ عنوان افزایش نمی یابد.

۳- اولین لایه سیلیکونی، این لایه عایقی بین جریان عبوری از بوبین پیچ و اجزای خارجی می باشد.

۴- بافت ابریشمی، وظیفه این لایه افزایش استحکام کابل وایر شمع بوده و از طرفی نویز گیری هم می کند. اگر این لایه در وایر شمع نباشد، وایر شمع قدرت و استحکام لازم را ندارد و در اثر وارد شدن فشاری اندک، هستی اصلی و رسانا پاره شده و عملکرد احتراق شمع هارا دچار مشکل می کند.

۵- دومین لایه سیلیکونی، این لایه به عنوان آخرین و بیرونی ترین لایه کابل وایر شمع، وظیفه محافظت از اجزای داخلی در برابر تمام عوامل مخرب مثل روغن موتور، روغن ترمز، آب باتری، مواد شوینده، مواد اسیدی و شیمیایی، حرارت بالای موتور و … را انجام می دهد. ضمناَ این لایه عایق قوی الکتریکی بوده و از نشت جریان برق جلوگیری می کند.

مقدار جریانی که از کابل وایر شمع می تواند عبور کند طبق استاندارد خودروساز 35 کیلو ولت است که بدون هیچگونه نشتی و آسیب در بافت آن این جریان عبور می کند.

تمامی این بخش ها که ذکر شد در قسمت تولید کابل گروه تولیدی قَدر قَطعه (با برند G&G) تهیه می شود که فرمول مخصوص به خود را دارد

وایر شمع تقویتی G&G

در این قسمت به معرفی اجزای کابل اٌهم صفر می پپردازیم:

 1. هسته 32 رشته ای از مس خالصقلم دود، این هسته برق را بدون هیچ تلفات و کم و کاستی به سر شمع ها می رساند.
 2. اولین لایه سیلیکونی، عایق الکتریکی و محافظ لایه درونی
 3.  بافت ابریشمی، نویزگیر و ایجاد استحکام در کابل
 4. دومین لایه سیلیکونی، بیرونی ترین لایه که وظیفه محافظت از اجزای درونی و ایجاد عایق الکتریکی قوی را برعهده دارد.
  تفاوت های وایر شمع تقویتی و فابریکی
 5.  تنها تفاوت وایر شمع های تقویتی و فابریکی در کابل های آنهاست. همانطور که گفته شد، در وایر شمع های فابریکی از کابل های دارای مقاومت استفاده می شود. ولی در وایر شمع های تقویتی از کابل های بدون مقاومت یا اصطلاحاَ اٌهم صفر استفاده می شود؛ این کابل هاهم مانند کابل وایر شمع های فابریکی دارای چند لایه هستند. تفاوت اساسی میان این دو نوع کابل، هسته ای است که وظیفه انتقال برق بین دلکو( یا کوئل) و شمع هارا انجام می دهد.

 

مزایای وایر شمع تقویتی

 1.  این وایر شمع ها باعث افزایش شتاب اولیه خودرو در هر شرایط آب و هوایی می شود.
 2. استفاده از این وایر شمع ها قدرت خودرو را به حد چشمگیری افزایش می دهد. به طوری که کسانی که قدرت در خودرو برایشان مهم است، از این وایر شمع ها استفاده می کنند..
 3.  افزایش سرعت نهایی خودرو: این وایر شمع ها محدودیت سرعت خودرو را جابجا کرده و حداکثر سرعت خودرو را در هر شرایطی افزایش می دهد.
 4. کابل وایر شمع G&G مخصوص وایر تقویتی، دارای 32 رشته مس خالص قلم دود شده است که توانایی عبور دهی 35 کیلو ولت جریان را از خود دارد.
 5. دو لایه سیلیکون به عنوان عایق قوی الکتریکی در این کابل ها استفاده شده که از هرگونه نشتی و آسیب جلوگیری کند.
 6. بافت ابریشمی ضخیم که در بین دو لایه سیلیکونی تابیده شده باعث جلوگیری از نویز ایجاد شده در دلکو یا کوئل می شود و از کاهش کیفیت سیستم صوتی خودرو جلوگیری می کند. از طرفی این بافت مانع ریپ زد و تک کار کردن خودرو می شود.
 7. مناسب برای خودرو های مسابقه ای
 8. مناسب برای خودرو های آفرود

مناسب برای خودرو های شوتی

 

معایب وایر شمع تقویتی

استفاده از این وایر شمع ها باعث افزایش مصرف سوخت خودرو می شود.

 1.  این وایر شمع ها مصرف شمع خودرو را نیز افزایش می دهد و در بازه زمانی کوتاهی شمع ها باید تعویض گردد.
 2.  لازم به ذکر است که تا به حال هیچ تاییدیه ای از سوی سازمان استاندارد برای وایر شمع های تقویتی صادر نشده است.

مطالب مرتبط : اجزای تشکیل دهنده وایر شمع

محمد حسین وزوانیان

همه پست های نویسنده

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی هستند.