عمر مفید وایر شمع چقدر است؟

وایرشمع خودرو چیست؟

عمر مفید وایر شمع چقدر است؟

در این مقاله از سایت وایرشمع یاقوت به مقوله مهم عمر مفید وایرشمع چقدر است؟ میپردازیم و نکات ضروری جهت تعویض به موقع وایر شمع خودرو را برای شما کاربران عزیز توضیح میدهیم. شما بعد از مطالعه این مقاله آموزشی خیلی راحت میتوانید عمر وایر شمع خود را تشخیص بدهید.

وایر شمع  خودرو یکی از اجزای ضروری برای فعالیت موتور خودرو می باشد؛ این قطعه بین شمع ها و تقویت کننده جریان الکتریکی ( دلکو یا کوئل ) می باشد و جریان ایجاد شده در منبع تغذیه ( از باتری به دینام و از دینام به دلکو یا کوئل ) را به سر شمع های انتقال می دهد که باعث ایجاد جرقه در
سیلندر و احتراق در موتور خودرو می شود.

در نتیجه ی این احتراق نیروی محرکه ای در موتور ایجاد می شود که عامل اصلی حرکت خودرو می باشد.

عمر مفید وایر شمع

هر قطعه مصرفی در خودرو کارکرد مفیدی دارد که باید بعد از گذشت عمر مفید خود جهت بازدهی مناسب در عملکرد خودرو تعویض گردد؛ وایر شمع خودرو هم از این قاعده مستثنا نیست و در موعد مقرر باید تعویض گردد.

همانطور که در این مقاله ذکر شد، وایر شمع جریان الکتریکی تقویت شده در دلکو یا کوئل را جهت احتراق به سر شمع ها هدایت می کند؛ این جریان عبوری از وایر شمع متناوب نیست و با شدت و ضعف عملکرد دینام خودرو، کم و زیاد می شود. این عامل باعث فرسایش لایه رسانا در وایر شمع می
شود.

اگر این لایه فرسوده شود، جریان عبوری از آن نیز کاهش می یابد و جریان مناسبی به شمع ها منتقل نمی کند؛ باعث افزایش اهم کابل وایر شمع می شود و از جریان تقویت شده توسط دلکو یا کوئل می کاهد.

این کاهش جریان سبب می شود موتور خودرو به درستی کار نکند و در عملکرد خودرو اختلال ایجاد کند؛ این اختلالات می تواند به صورت ریپ زدن،تک کارکردن خودرو.

کم آوردن در سربالایی ها، افزایش سوخت و … دیده شود. عمر مفید وایر شمع به چند عامل بستگی دارد:

 •  جنس کابل
 • جنس کلاهک
 • کیفیت سرسیم ها
 •  کیفیت و خلوص سیلیکون مصرفی
 • کامل و استاندارد بودن فرایند تولید کلاهک ها و کابل مصرفی
 • شرایط محیطی و آب و هوایی مصرف کننده
 • نحوه استفاده توسط مصرف کننده
 •  کیفیت شمع مصرفی در خودرو
 • استاندارد بودن فرایند مونتاژ
 •  استاندارد بودن فرایند تست( تست نشتی، تست اهم، تست قطعی، تست مقاومت، تست مه و نمک و … )

این موارد هرکدام به نوبه خود در میزان عمر مفید وایر شمع موثر هستند. عمر مفید وایر شمع تقریبا بین 60 الی 90 هزارکیلو متر یا 18 الی 24 ماه می باشد که این میزان با توجه به موارد موثر بر عمر مفید وایر شمع، متغیر می باشد.

وایر شمع یاقوت توانسته است با افزایش کیفیت سیلیکون مصرفی، استاندارد سازی فرایند تولید و افزایش مراحل تست، عمر مفید وایر های خود را تا حداقل 90 هزار کیلومتر افزایش دهد. با توجه به مرغوبیت لایه رسانا در کابل وایر شمع های یاقوت، بعد از گذشت زمان و کم و زیاد شدن جریان عبوری، دیگر افزایش اهم و کاهش جریان دیده نمی شود.

که این خود اصلی ترین عامل در افزایش عمر مفید وایر شمع می باشد؛ اگر اهم کابل وایر شمع ثابت باشد، دیگر نیازی به تعویض در بازه زمانی کوتاه نیست و از نظر اقتصادی کاملا به صرفه می باشد.

نحوه استفاده از دیگر عوامل موثر بر عمر مفید وایر شمع می باشد؛ نحوه نصب و جدا کردن وایر شمع باید صحیح باشد تا وایر شمع کارایی مناسب خودرو را داشته باشد.

برای مثال گر در زمان جداکردن از کابل گرفته و کشیده شود، اتصال بین سر سیم و کابل قطع شده و باعث تک کار کردن خودرو می شود.

مراحل عیب یابی وایر شمع

۱- ظاهری: ابتدایی ترین و ساده ترین مرحله در عیب یابی وایر شمع، عیب یابی به صورت ظاهری می باشد. اگر به هر دلیلی اختلالی در عملکرد وایر شمع رخ داد، بعد از جدا کردن آن ابتدا ظاهر آن را بررسی میکنیم. هرگونه خراش، پارگی و … باعث نشت جریان برق می شود. از طرفی اعمال هرگونه فشار خارجی بیش از حد باعث پاره شدن لایه رسانا یا قطع اتصال بین کابل و سرسیم می شود. بدین منظور برای جدا کردن وایر شمع باید از کلاهک گرفته و کشیده شود.

۲- فنی : اگر وایر شمع در ظاهر ایرادی نداشت، نوبت به عیب یابی فنی می رسد. در این مرحله تست قطعی،تست نشتی، تست اهم، تست مقاومت سرسیم شمع و … انجام می شود تا از صحت وایر شمع اطمینان حاصل گردد. اگر در هرکدام از این تست ها ایرادی دیده شود، باید وایر شمع تعویض گردد، مثلا اگر در تست اهم،میزان اهم کابل تغییر کرده و از میزان استاندارد خود فاصله گرفته باشد، باید تعویض گردد.

زیرا باعث افزایش سوخت و کاهش توان خودرو می شود. و یا اگر در تست قطعی که به وسیله مولتی متر های حرفه ای انجام می شود، به این نتیجه برسیم که وایر قطع است، می توان دو کار انجام داد؛ ساده ترین کار این است که وایر را تعویض کنیم، که این در بعضی موارد صرفه اقتصادی ندارد. دومین کاری که می شود انجام داد این است که بررسی کنیم و جایی که اتصال بین سرسیم و کابل قطعه شده را پیدا کنیم.

اگر قطعی از سرسیم ها بود، با تعویض سرسیم و اتصال صحیح آن مشکل حل می شود. ولی اگر قطعی از اواسط کابل بود، هیچ چاره ای جز تعویض آن وجود ندارد.

۳- ایراد غیر مرتبط : اگر در هیچکدام از مراحل بالا ایرادی دیده نشد، مشکل از بخش دیگر خودرو می باشد. برای برای مثال اگر خودرو ریپ بزند، اولین مشکلی که به ذهن مصرف کننده می رسد خرابی وایر می باشد؛ در صورتی که ریپ زدن خودرو علل متعددی دارد. از جمله نارسایی منبع تامین برق ( دینام) یا اختلال در عملکر تقویت کننده جریان ( دلکو یا کودل ) و … ولی چون تعویض وایر شمع نسبت به تعویض دینام یا کوئل هزینه کمتری دارد، ابتدا آن را تعویض می کنند. در صورتی که مشکل حل نشد به سراغ تعویض دیگر قطعات می روند. این شگرد اکثر مکانیک هاست.

نتیجه گیری مقاله عمر مفید وایر شمع

وایر شمع قطعه ای مصرفی می باشد که عمر مفیدی دارد و بعد از سپری شدن عمر مفید خود، باید تعویض گردد. قبل از تعویض این قطعه باید عیب یابی شود و اگر اطمینان حاصل شد که ایراد از وایر شمع است، تعویض گردد. زیرا در بعضی از موارد به اشتباه وایر شمع تعویض می شود ولی ایراد خودرو همچنان باقی است. عیب یابی خودرو سه مرحله دارد:

 1. ظاهری
 2. فنی
 3. ایراد غیر مرتبط

در بخش عیب یابی به تعمیر وایر شمع اشاره شد که خود بحثی جدای از این مطلب دارد. انشاءالله در مقالات بعدی به بحث تعمیر وایر شمع می پردازیم و نحوه این کار را شرح می دهیم.


مطالب مرتبط :

اجزای تشکیل دهنده و انواع وایر شمع

محمد حسین وزوانیان

همه پست های نویسنده

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی هستند.