زمان تعویض وایر شمع

زمان تعویض وایر شمع

وایر شمع چیست؟

وایر شمع از اجزاء مربوط به برق و سیستم الکتریکی درون موتور است که وظیفه برق رسانی از کویل به شمع را دارد. ویژگی و کیفیت وایر شمع باید به‌گونه‌ای باشد که پارازیت و نوسانات را به وجود نیاورد،

وایر شمع شامل دو قسمت می باشد:

رسانای جریان الکتریکی و روکش که عایق محسوب می شود. برقی که باتری ایجاد می‌کند برای خودرو کافی نبوده پس به وسیله ای نیاز است که این ولتاژ را بالا ببرد این کار به عهده کوئل است، ولتاژ از کویل به شمع برسد این انتقال جریان الکتریکی وظیفه وایر می باشد.

 • انواع وایر شمع:
 • ۱- وایر های سیمی
 • ۲- وایر های ابریشمی
 • ۳- وایر های ترکیبی.

۱- وایر های سیمی:

جنس آلیاژ وایر های سیمی از مس بوده که روی آن سیم ها عایقی کشیده شده که از لحاظ مقاومت و کیفیت این نوع وایرها دوام زیادی ندارند و حتی انعطاف پذیری آنها هم کم می باشد لذا امروزه از این وایرها زیاد استفاده نمی‌شود و در بازار خواهان زیادی ندارد.

۲- وایر های ابریشمی:

وایرهای ابریشمی برعکس وایرهای سیمی انعطاف پذیری زیاد و مقاومت بالایی دارد که یکی از پرکاربرد ترین نوع وایر محسوب میگردد، این وایرها در حذف پارازیت مناسب و در داخلشان به جای سیم از رشته‌های نخ که مقاومت بالایی دارند استفاده شده این نخ ها آغشته به گرافیت می باشند که ولتاژ بالایی را هم انتقال می دهند.

۳- وایر های ترکیبی:

همانطور که از نامش پیداست این وایر ها ترکیبی از وایر های ابریشمی و سیمی بوده. اگر بخواهیم این وایر را با وایر های دیگر مقایسه کنیم انعطاف پذیری بیشتر و کیفیت بالاتری نسبت به وایرهای سیمی دارند ولی در مقایسه با وایر های ابریشمی انعطاف پذیری پایین تری دارند.

اما از محاسن این وایر که ترکیبی از نوع اول و دوم میباشد دارای انعطاف، مقاوم در برابر دما، مقاوم در برابر برخی مواد اسیدی و روغنی و به دلیل ارتجاعی بودن آن ایجاد پوسته و ترک بر روی لایه نهایی به چشم نمیخورد.

علائم خرابی وایر شمع:

صدمه دیدن و خراب شدن وایر شمع می تواند باعث بد سوزی خودرو ولرزش موتور شود. همچنین میتواند در عملیات سوخت خودرو اختلال وارد کند، این مشکل باعث شده که بنزین خام بسوزد و مصرف سوخت را در اتومبیل افزایش دهد. یکی دیگر از علائم خرابی وایر شمع استارت نخوردن خودرو می باشد.

بهترین زمان تعویض وایر شمع:

بهترین زمان تعویض وایر هر ۲۰ تا ۳۰ هزار کیلومتر طی کردن مسافت در نظر گرفته شده است.همانطور که ذکر شد وظیفه وایر جریان ولتاژ بالا از کویل به شمع است که در اثر حرارت و ارتعاشات ممکن است به مرور از بین رفته و باعث کاهش جریان ولتاژ بالا از کوئل به شمع گردد، پس برای کارایی بهتر موتور باید وایرها به صورت دوره‌ای تعویض گردند.

نحوه تعویض وایر شمع:

برای تعویض وایر شمع خودتان هم می توانید اقدام به این کار نمایید، البته باید دقت کنید که هر وایری را که از محل نصب خود بیرون می‌کشید وایر جایگزین را در همانجا نصب کنید.

اشتباه در این عمل می تواند باعث اختلال در عملیات برق رسانی شود؛ در صورت عدم توانایی در تعویض وایر میتوان از تعمیگاه های مجاز کمک گرفت و هرچه زودتر نسبت به تعویض وایر شمع آسیب دیده اقدام نمود چرا که عدم تعویض به موقع منجر به آسیب رسیدن به دیگر قطعات و لوازم فنی خودرو گردیده و متحمل هزینه ی بیشتری جهت تعمیر و زمان بیشتری جهت سرویس و رفع سایر ایراد های ماشین خواهیم شد.


مطالب مرتبط :

شمع خودرو چیست؟

محمد حسین وزوانیان

همه پست های نویسنده

2 نظر

 • علی منفرد

  مطلب زمان تعویض وایر شمع خیلی خوب و مفید بود تشکر از وبسایت شما بابت مطالب مفید و فنی.

  • حسین وزوانی

   ممنون از شما آقای منفرد که سایت و مطالب ما رو دنبال میکنید در آینده مطالب مفید بیشتری در سایت وایر یاقوت انتشار میدهیم تا شما کاربران عزیر اطلاعات بهتری نسبت به وایرشمع داشته باشد.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی هستند.