اجزای تشکیل دهنده وایر شمع

اجزای تشکیل دهنده وایر شمع

اجزای تشکیل دهنده وایر شمع

در این بخش از سایت وایر یاقوت ما درباره‌ی  اجزای تشکیل دهنده وایر شمع تشکیل دهنده وایر شمع توضیحاتی اجمالی داده ایم و شما کاربران را با ساختار وایر شمع خودرو آشنا میسازیم.۱- کابل وایر شمع سیلیکونی

در کابل های وایر شمع خودروی این شرکت فرمول خاصی اجرا شده ک منحصر به فرد بوده و در فقط در واحد تولیدی وایر یاقوت مورد استفاده میگیرد. این کابل ها صد درصد سیلیکونی بوده و از کیفیت بالایی برخوردار است. از ویژگی این کابل می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

های ولتاژ ( توانایی عبور 35 کیلوولت- طبق استاندارد خودرو ساز- برق از کابل بدون هیچگونه آسیب و کاهش عملکرد)

چند لایه بودن این کابل ها و عایق قوی الکتریکی( به طوری که وقتی ماکزیمم ولتاژ از کابل عبور کند، هیچگونه نشتی و برق دزدی در آن دیده نمی شود.) لایه های کابل وایر شع یاقوت عبارتند از: 1- هسته ای با جنس فایبرگلس 2- بوبین پیچ نیکل و کروم 3- لایه سیلیکونی اولیه 4- بافت ابریشمی 5- لایه سیلیکونی نهایی.

این کابل ها دارای تاییدیه کلاس F در رَسته سیم و کابل هستند. یعنی در بازه دمایی بین 30- تا 250+ درجه سلسیوس بهترین عملکرد را از خود به اجرا در می آورد و در این بازه دمایی هیچ خللی در عملکرد آنها ایجاد نمی شود. لازم به ذکر است که کلاس F بالاترین کلاس د رده بندی کابل وایر شمع می باشد.

۲- کلاهک های سیلیکونی سمت شمع و دلکو( با کوئل)

این کلاهک ها در شرکت وایر شمع یاقوت تولید می شوند و کیفیت آنها از نمونه های خارجی و داخلی خیلی بالاتر و مرغوب تر است. کلاهک های تولید شده در این مجموعه به وسیله مجهزترین و بروز ترین تجهیزات روز دنیا تولید شده و از دقت بالایی برخوردارند.

از طرفی نقشه قالب سازی شده این کلاهک کاملا طبق استانداردهای جهانی و خودرو ساز بوده و از تست های خودروسازی سربلند بیرون آمده است.
این کلاهک ها از آن جهت که از جنس سیلیکون مرغوب هستند، ویژگی های مخصوص به خود را دارند که عبارتند از:

 • قابلیت تحمل دمایی بین 50- تا 250 + درجه سلسیوس
 • کاملا منعطف و کاملا نرم ( در برابر فشاری که به آنها وارد می شود، منعطف بوده و پاره نمی شوند)
 • این کلاهک ها در برابر تمامی موارد مایعاتی که در خودرو وجود دارد( آب باتری، آب، روغن هیدرولیک، روغن موتور، روغن ترمز، تمام= مواد شوینده و اسیدی و … ) عایق بوده و از نفوذ آنها به شمع ها و دلکو یا کوئل جلوگیری می کند.

۳- ترمینال اتصال بین کابل و شمع ها و کوئل یا دلکو

ترمینال های اتصال جنس های مختلفی دارند. به ترتیب کیفیت عبارتند از برنجی، استیل بگیر، استیل نگیر، گالوانیزه در این ارتیبی که ذکر شد، ترمینال برنجی از بالاترین کیفیت برخوردار است و تمام برقی که از کابل عبور میکند را بدون کم و کاستی به مقصد انتقال می دهد.

در درجه دوم استیل می باشد که کیفیت آن مقداری از برنجی پایین تر است ولی به نوبه خود از کیفیت قابل قبولی برخوردار است. این دو نوع سوکت به هیچ عنوان زنگ زدگی و رسوب ندارد و در گذر زمان و در هر شرایط آب و هوایی کیفیت و استقامت خود را حفظ می کنند.

در مرتبه آخر می توان از ترمینال گالوانیزه نام برد که به نسبت دیگر سوکت ها از کیفیت پایین برخوردار است و مناسب آب و هوای گرم و خشک است؛ زیرا در غیر این صورت رطوبت باعث زنگ زدن آن می شود و عملکرد وایر شمع را مختل میکند.

ترمینال گالوانیزه نوعی آهن است؛ همانطور که مستحضرید آهن(Fe) در شرایط رطوبت و اکسیژن زنگ زده و به اکسید آهن (Fe2O3) تبدیل می شود. ترمینال گالوانیزه نیز به طریق اولی اکسید شده و زنگ می زند.

۴- پین یا سوزن اتصال بین کابل و ترمینال

پین اتصال هم مانند ترمینال جنس های مختلفی دارد. ولی در حال حاضر ما در شرکت وایر شمع یاقوت از پین گالوانیزه وایر تولید میکنیم. چون پین داخل کلاهک و کابل قرار دارد از زنگ زدگی و رسوب در امان است.

در موضع پین اتصال جنس پین اتصال تفاوت چشمگیری ندارد و خیلی جزئی این تفاوت در جنس دیده می شود.

زمان تعویض وایر شمع

وایر شمع یک قطعه مصرفی می باشد که باید بعد از موارد زیر تعویض گردد:

 1. بعذ از طی مسافت 60 تا 90 هزارکیلومتری
 2. بعد از دو الی سه سال مصرف
 3. وجود هرنوع علامت خرابی و برق دزدی
 4. در صورت از دست دادن شکل ظاهری صحیح و آسیب دیدن آن که موجب نشتی می شود.
 5. در صورت پارگی کلاهک ها
 6. در صورت آسیب دیدن کابل و ایجاد محلی برای نشتی
 7. در صورت تغییر اهم در کابل های کانتَکتیو
 8. در صورت سولفات شدن ترمینال های داخل کلاهک

وایر شمع های یاقوت تمام این معیارها را جابجا کرده و ویژگی های منحصر به فردی دارد که این ویژگی خاص وجه تمایز این وایر با وایر های موجود در بازار است.

برای مثال در وایر شمع های یاقوت چیزی به نام افزایش یا کاهش مقاومت نداریم. کابل وایر شمع های معمولی ( کانتکتیو) بعد از گذشت زمان، مقاومت آنها رو به افزایش تغییر می کند.

هرچه مقاومت کابل بیشترباشد، مصرف سوخت خودرو بیشتر می شود و از طرفی چون جریان برقی که به شمع ها می رسدکمتر است، فشار بیشتری به موتور خودرو تحمیل می شود تا خودرو را به حرکت در بیاورد.

تفاوت بعدی که وایر شمع یاقوت با دیگر وایر شمع ها داد این است که ترمینال های اتصال کابل به سرشمع و کابل به دلکو یا کوئل برنجی بوده و به دلیل رسانایی بالایی که برنج در جدول استاندارد رسانایی دارد، رسانایی وایر را بالا می برد.

زنگ زدن، سولفاته کردن و رسوب کردن ترمینال های اتصال نیز یکی از عواملی است که در میزان سوخت و قدرت خودرو تاثیر چشمگیری دارد و جریان عبوری را کاهش می دهد.

معایب وایر های کانتَکتیو

این نوع وایر شمع از کابل های کربنی ساخته می شوند. یعنی به جای بوبین پیچ نیکل و کروم، از یک هسته الیاف کربن ساخته شده اند؛ با گذشت زمان لایه کربنی تجزیه می شود و فیبرها جدا می شوند.

این جداشدن باعث افزایش مقاومت در کابل وایر شمع می شود. در نتیجه قدرت جرقه در سر شمع ها کاهش می یابد، احتراق ضعیف تر می شود و مصرف سوخت افزایش می یابد. این وایر ها قبل از تجزیه و فرسوده شدن لایه کربنی باید تعویض شوند.


مطالب مرتبط :

شمع خودرو چیست؟

محمد حسین وزوانیان

همه پست های نویسنده

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی هستند.